V prvním, druhém a třetím ročníku chodíme sbírat brambory buď do zemědělského družstva v Pňovicích nebo ÚKZÚZ Vysoká. V družstvu sbíráme do beden či do pytlů. U kluků je vždycky velký boj o místo na valníku, kde sypou brambory do beden. Někdy si mezi sebou vytváří pořadníky a dohadují se, kdo tam už byl a kdo ještě ne. Ostatní zakleknou a sbírají a prváci se seznamují s druháky a třeťáky. Někteří po sobě hází očima, jiní po sobě hází brambory. Padají různé hlášky: „Už mě to začíná bavit sbírat!“ nebo „Pan učitel Morálka mi ničí pivoňku.“ A ti, co nechtěli moc pracovat, si začali říkat „přátelé drazí“….
Trochu složitější je to na Vysoké, protože tam mají pokusná políčka a všechny brambory se musí pečlivě vysbírat až do poslední kuličky, aby se daly dobře zjistit výnosy u jednotlivých odrůd.
Protože letos skoro celé září pršelo, bylo na poli dost mokro, a tak jsme brambory museli vyloupávat z hrud. I tak si myslíme, že to je docela dobrý adaptační kurz napříč ročníky, poznáme se a ve škole kolem sebe nechodíme jako cizí.
Třetí ročník se má v rámci odborné praxe seznámit s technologií sklizně brambor a s činností bramborového kombajnu. V podstatě seznámit se s technikou, o které se učíme v předmětu základy mechanizace. Když jsme dorazili na pole s bramborami, rozdělili jsme se na dvě skupinky. Obě počítaly výnosy a ztráty u brambor a pak jsme naše výpočty porovnávali. Bylo docela zajímavé, že na jednom poli a kousek od sebe naše výpočty výnosů vycházely dost rozdílně. Další činností, kterou jsme si vyzkoušeli, byla práce na bramborovém kombajnu, kde se musí vybírat hroudy a kameny tak, aby se do bramborárny dovezlo co nejvíce brambor bez těchto nečistot. Asi jsme si všichni ujasnili, že se budeme raději učit než dělat tuhle práci. Proto velký obdiv patří všem lidem, kteří na kombajnu stojí od rána až do večera.
Nejvíce znalostí o bramborách získáváme ve čtvrtém ročníku, kde se o nich učíme snad úplně všechno v rámci předmětů pěstování rostlin a ochrana rostlin – od odrůd, pěstování až po jejich choroby a škůdce. Dva z nás se zúčastnili soutěže o bramborový květ Vysočiny, kde si mezi sebou porovnávají svoje vědomosti žáci středních škol oboru agropodnikání. Na všechny čekal vědomostní test, poznávačka plevelů, škůdců, semen a techniky. Procvičili jsme si i angličtinu při překladu anglického textu do češtiny a pro některé byl záchranou i výtvarný úkol, kde jsme měli nakreslit reklamu na prodej brambor. Velmi zajímavá byla prohlídka Výzkumného ústavu Bramborářského v Havlíčkově Brodě.
Žáci oboru agropodnikání VOŠ a SOŠ Březnice