Besedy, přednášky, semináře

Žáci naší školy zažili úchvatnou přednášku hvězdárny Žebrák

V pondělí 6. května 2024 se ve SOŠ a VOŠ Březnice konala přednáška o vesmíru pořádaná Sdružením Hvězdárny Žebrák.

Fascinujícími kouty vesmíru, od planet a hvězd v naší sluneční soustavě až po exotické objekty, jako jsou pulzary a mlhoviny, nás provedl přednášející, pan Vladislav Slezák, jednatel hvězdárny Žebrák, popularizátor astronomie, moderátor, člen výkonného výboru České astronomické společnosti, místopředseda Asociace hvězdáren a planetárií, autor pohádkových knih Pohádky z hvězd a Příběhy z hvězdárny a seriálu V záři hvězd. Přednáška probíhala od 10:40 do 12:25 hodin. 

 

Ohlasy od žáků:

 

„Pan Slezák nás zavedl do světa dalekohledů, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o jejich vývoji a funkcích. Povídal nám o významných světových teleskopech i o těch, které máme doma, v Česku. S nadšením nám vyprávěl, že nedaleko Ondřejova se nachází největší dalekohled v České republice s průměrem zrcadla dva metry.“

„Velmi poutavé bylo také jeho vyprávění o podílu českých vědců na světovém výzkumu vesmíru. Nejenže máme vlastní družici, ale naši vědci se aktivně podílejí na konstrukci dalekohledů a objevování nových vesmírných těles. Bylo inspirující slyšet, jak významný je náš příspěvek k poznání vesmíru.“ 

Štěpán Vaculík, 2. ročník  

 

„Vysvětlil nám, jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem, zopakovali jsme si planety Sluneční soustavy, včetně Pluta, a prohlédli jsme si hvězdy větší než Slunce. Představil nám také planetku Žebrák, kterou hvězdárna objevila mezi Marsem a Jupiterem. Pomocí aplikace jsme zkoumali vzdálené galaxie a souhvězdí.“

Samuel Vinš, 1. ročník

 

„Zvláště poutavé bylo, jak nám přednášející pomohl pochopit obrovské měřítko a komplexnost vesmíru. Cestovali jsme s ním od malých planetek až po obrovské galaxie a dozvěděli jsme se o životních cyklech hvězd, od jejich zářivého zrodu až po dramatické exploze supernov.“

Stanislav Sedláček, 2. ročník

 

„Seznámil nás nejen s historií hvězdárny, ale také s principy fungování teleskopů. Ukázal nám také aktuální snímky Slunce a mnoho dalších zajímavých planet ve vesmíru. Na závěr jsme měli možnost pozorovat Slunce prostřednictvím teleskopu.“

Adam Klokočník, 1. ročník

 

„Přednáška byla plná fascinujících informací a úchvatných obrázků, které nám pomohly lépe si představit vesmír kolem nás. Také jsme se dozvěděli, že Česká republika se podílí na výzkumu vesmíru, například prostřednictvím účasti na vývoji obřích satelitů ve výzkumných stanicích v USA.“

Aleš Šmejkal, 2. ročník

 

„Nejvíce mě zaujala výstavba a velikost největšího teleskopu Extremely Large Telescope, který bude dokončen v roce 2028 v Chile. Také jsme se dozvěděli, že Česká republika je součástí velké evropské jižní observatoře a Evropské kosmické agentury a že máme největší dalekohledy na území Jižní Ameriky, v Chile.“

Václav Peroutka, 1. ročník

 

„Celou dobu nás provázel pohled do tajemného světa vesmíru, který nás neuvěřitelně nadchl.“

Anastasiia Moskovčuk, 1. ročník

17. 06. 2024    10:14
Sledujte nás na Facebooku. Sledujte nás na Instagramu.
Sledujte nás: